Czas w końcu wziąć się w garść i odpowiedzieć na pytania, które do tej pory spływały na prezesową skrzynkę ;) Jako pierwszą poruszę kwestię KSM-owej terminologii.
Marek: Co z tej całej KSM-owej terminologii (Zarząd, zastępowi, oddział itd.) powinno się pisać wielką literą, a co nie?
Aby móc określić, które z używanych przez nas terminów pisać wielką literą, warto przyjrzeć się zapisom w dokumentach naszego Stowarzyszenia, wieloletnim praktykom i obowiązującym zasadom pisowni słownictwa religijnego.
Niektóre zasady mogą oczywiście zdziwić, bo używamy często innej pisowni, niemniej dobrze uporządkować cały ten system.
Prezes czy prezes?
Podobnie jak nazwy godności, tytułów i urzędów kościelnych (ojciec, ksiądz, papież, biskup, pastor), określenia typu prezes, skarbnik piszemy małą literą. Takie zapisy znajdziemy też w statucie KSM. Dopuszczalna jest tu wielka litera stosowana, by podkreślić szacunek i wagę pełnionej funkcji.
Pełne oficjalne nazwy jednoosobowych urzędów piszemy wielką literą, np. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a w odniesieniu do KSM-u – np. Prezes Zarządu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.
Przykłady:
- prezes Jan Kowalski, prezes Aleksandra Nowak – jest przecież wielu prezesów w naszym Stowarzyszeniu,
- Prezes Oddziału KSM nr 1 w Złotnikach Jan Kowalski – Prezes Oddziału KSM nr 1 w Złotnikach jest tylko jeden.
Dobra więc rada, aby tworząc dyplomy na organizowane przez Was wydarzenia (np. turnieje sportowe) stosować dobrą pisownię:
- Prezes Oddziału nr 1 Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Złotnikach
- Prezes Zarządu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej
- Asystent Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej
Oddział czy oddział?
Podobnie rzecz ma się z pisownią terminów: oddział, koło i kierownictwo. W naszej diecezji mamy 21 oddziałów i 3 koła. Ale jeśli już patrzymy na konkretny z nich – mówimy o Oddziale KSM nr 17 w Lesznie.
Przykłady:
- W rekolekcjach wzięli udział członkowie 15 oddziałów KSM.
- Organizatorem Wydarzenia X jest Koło KSM przy Uczelni Y.
Tak też mamy spotkanie kierownictw (kilku), za to w naszym przykładowym Oddziale KSM w Złotnikach funkcjonuje jedno konkretne Kierownictwo Oddziału KSM nr 1 w Złotnikach.
Zarząd Diecezjalny, Zjazd Diecezjalny, …
Jeśli chodzi o Zjazd Diecezjalny, Zarząd Diecezjalny, Diecezjalną Komisję Rewizyjną, czy Prezydium Krajowej Rady – ponieważ są to nazwy własne, powinno się zachować pisownię przez nie uregulowaną – czyli terminy te piszemy wielką literą.
Sekcje
W naszej diecezji działają 4 sekcje. Tu również mamy do czynienia z nazwami własnymi. Zapisy to określające można znaleźć choćby w uchwałach Zarządu Diecezjalnego, które powołują dane sekcje. I tak mamy: Diecezjalną Sekcję Formacyjną, Diecezjalną Sekcję Apostolską, Diecezjalną Sekcję Sportową i Diecezjalną Sekcję Projektowo-Finansową.
Wydarzenia i inicjatywy
Pewne wydarzenia i inicjatywy, których się podejmujemy, na stałe wpisały się już w kalendarz KSM-owicza. Debata Walentynkowa, Zjazd Diecezjalny, Forum kierownictw, czy Marsz dla Życia – to tylko niektóre z nich. Pisownia zależy w sumie w dużej mierze od samych pomysłodawców inicjatyw i organizatorów. To w sumie dość powszechna zasada. Napiszemy też przecież Światowe Dni Młodzieży, a nie światowe dni młodzieży.
Nie przesadzałbym jednak z pisaniem wielką literą terminów typu rekolekcje adwentowe. Rekolekcje odbywają się przecież wszędzie, więc to nie jest żadna nowość zastrzeżona tylko dla nas.
Zastępowi, Liderzy, Instruktorzy
W zasadzie powyższe terminy powinny być pisane małą literą. Mamy tu do czynienia przecież z grupą niespecjalnie konkretnych zastępowych, liderów, czy instruktorów. Biorąc pod uwagę jednak szacunek dla powyższych posług, w uchwałach podejmowanych przez Zarząd Diecezjalny na przestrzeni lat (mocą których powoływani są do pełnienia posługi nowi zastępowi i liderzy), można znaleźć zapis dużą literą. Moim zdaniem pisownię tę można uznać za poprawną i obowiązującą i tak też stosować terminy: Zastępowi, Liderzy i Instruktorzy.
Warto zauważyć, że pozytywne przejście szkolenia instruktorskiego uprawnia do pełnienia posługi ogólnopolskiej – Instruktora Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (osoby te są powołane zresztą przez Prezydium Krajowej Rady), natomiast w kontekście posług pełnionych w naszej diecezji, są to: Zastępowy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej i Lider Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej (ponieważ powołują ich władze na szczeblu diecezjalnym).
FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY
W 2009 do działania została powołana FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY. No właśnie, Fundacja czy FUNDACJA? Jak to jest z tą pisownią? Ponieważ zarejestrowana została jako FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY, taką też nazwę powinniśmy stosować w naszych dokumentach.
Zdrowy rozsądek
We wszystkich przypadkach, kiedy w naszych pismach umieszczamy KSM-owe terminy, należy kierować się zdrowym rozsądkiem. I do tego oczywiście zachęcam :)
Nie zgadzasz się z którymś ze stwierdzeń? Zapraszam do dyskusji! Napisz do mnie: tomasz.kasprzak@poznan.ksm.org.pl
Zadaj pytanieGrafik, informatyk. Członek Zarządu FUNDACJI DLA MŁODZIEŻY, Instruktor KSM, Lider KSM Archidiecezji Poznańskiej. W latach 2019-2020 Z-ca Przewodniczącego Prezydium Krajowej Rady KSM, w latach 2015-2019 Prezes Zarządu Diecezjalnego KSM Archidiecezji Poznańskiej, w latach 2013-2015 Członek Delegat (początkowo Z-ca Sekretarza Zarządu) i rzecznik prasowy KSM Archidiecezji Poznańskiej.