Liturgia Słowa 17.12.2023
Trzecia Niedziela Adwentu
(J 1, 6-8. 19-28)
Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości. Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: “Kto ty jesteś?”, on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: “Ja nie jestem Mesjaszem”. Zapytali go: “Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?” Odrzekł: “Nie jestem”. “Czy ty jesteś prorokiem?” Odparł: “Nie”. Powiedzieli mu więc: “Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?” Powiedział: “Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak rzekł prorok Izajasz”. A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. i zaczęli go pytać, mówiąc do niego: “Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?” Jan im tak odpowiedział: “Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała”.Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.
Komentarz
Po piątkowym spotkaniu oddziału, gdzie była omówiona owa Ewangelia, nasuwa mi się od razu jedno słowo: Apostolstwo. Powołanie apostolskie łączy w sobie kilka aspektów, o których trzeba pamiętać, aby czynna posługa była dobra i w pełni owocna. Poprzez różne wspólnoty, już najmłodsi wyznawcy są uświadamiani, jak mogą szerzyć wiarę i mówić o Chrystusie.
Różne grupy wyznaczają sobie hasła nawiązujące do charyzmatu apostolskiego, jak właśnie przykładowo Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
“Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów? Gotów!”
Hasło pokazuje wspomniane wcześniej aspekty. Myślę, że większość się ze mną zgodzi, iż wymienione w zawołaniu słowa (cnota, nauka i praca) obrazują kolejność i nierozłączność elementów, o której trzeba pamiętać, aby rozprzestrzeniać wiarę, bo doprowadzają do wartościowej i efektywniej posługi. Uzasadnieniem słuszności takiego postępowania jest św. Jan Chrzciciel.
CNOTA – św. Jan został sprowadzony na ziemię z predyspozycjami mówczymi, odwagi, cierpliwości i wytrwałości
NAUKA – dzięki swoim cnotom mógł zacząć je wykorzystywać przy odpowiedniej wiedzy. Pogłębia swoją wiarę – stabilizując ją
PRACA – wreszcie, gdy widać konkretne czyny i wymawiane słowa, są one rzetelne, prawe, dobre i odpowiednio dobrane, a przy tym zgodne z Najwyższym.
Zadanie
Pytania do rozważenia:
– czy chcę rozprzestrzeniać wiarę w Boga?
– jakie mam i jak mogę wykorzystać swoje cnoty w społeczeństwie?
– jak powinnam/powinienem swoją drogę apostolską rozplanować?