Liturgia Słowa 12.02.2023
VI Niedziela Zwykła
(Mt 5, 17-37)
Jezus powiedział do swoich uczniów: “Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie wydał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza. Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: „Jeśli ktoś chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa. Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: „Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi”. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie – ani na niebo, bo jest tronem Boga; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nawet jednego włosa nie możesz uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi”.
Komentarz
Na pewno znana jest wam ta sytuacja, gdy małemu dziecku mówi się, żeby przykładowo nie dotykało włączonego żelazka, bo się oparzy, a ono i tak je dotyka i jest płacz. Przykład uczenia się na własnych, często bolesnych, błędach. Dzisiejsze pierwsze czytanie posługuje się dokładnie tym obrazem. Jak pisze Syracydes “położył przed tobą ogień i wodę, po co zechcesz, wyciągniesz rękę”. Powiedzenie nie wprost, że jesteśmy Dziećmi Bożymi. Nie tylko dlatego, że potrzebujemy Boga jak dziecko rodziców, ale również dlatego, że jak dzieci pomimo Jego rad “parzymy” sobie dłonie, poprzez wybieranie zła. W końcu Bóg dał nam cały przewodnik “jak żyć” zawarty w Biblii. Od podstawy, czyli Dekalogu, po dopowiedzenia Jezusa zawarte chociażby w dzisiejszej Ewangelii. Do tego wszystkiego jest z nami nadal, ponieważ pod jednym względem małe dzieci są od nas lepsze. Kiedy one się oparzą mamy pewność, że nigdy więcej nie dotkną rozgrzanego żelazka. My natomiast możemy “parzyć” sobie dłonie w kółko na nowo, być może nawet wierząc, że tak powinno się robić. Dlatego Bóg ciągle z nami jest, gotowy pomóc, opatrzyć oparzenia i przypominać nam (czasem w kółko jak małemu dziecku), że zło będzie tylko i wyłącznie palić, nigdy nie przyniesie ulgi ani szczęścia, a jedynie niszczyć nas i ludzi wokół. W ostatecznym rozrachunku wybór jest tylko jeden: “przed ludźmi życie i śmierć, co ci się spodoba, to będzie ci dane”.
Zadanie
Pomyśl dziś chwilę czym “parzysz” swoje dłonie, jaki błąd powtarzasz, choć nie chcesz. Jeżeli jest ich kilka wybierz jeden i wypisz sobie, co możesz z tym zrobić, a potem wdróż to w życie.
Zastępowy KSM Archidiecezji Poznańskiej, od 2022 roku Zastępca Sekretarza Zarządu Diecezjalnego, Prezes Oddziału KSM nr 42 na poznańskiej Ławicy.