Początek lipca jest dla mieszkańców Poznania i okolic gorącym okresem. Nie tylko ze względu na wyższe temperatury, które towarzyszą rozkwitającemu w pełni lecie, ale również z racji na rozpoczynającą się Poznańską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.
Trasa pielgrzymki liczy mniej więcej 300 kilometrów. Jest ona podzielona na 8 etapów. Pątnicy docierają do sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze 15 lipca. Jest to więc świetny sposób na rozpoczęcie wakacji.
Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę ma bardzo długą historię. Niewielu z nas pewnie wie, ale swoimi początkami sięga czasów jeszcze przed II Wojną Światową, gdy rodzili się pradziadkowie dzisiejszych najmłodszych pątników. Początek pielgrzymki datuje się na rok 1934.
U każdego z nas powody wyruszenia w pątniczy szlak są różne. Postanowiłam zapytać Natalię i Michała o ich motywację.
U mnie powodów było kilka. Poszłam na pielgrzymkę trochę za namową innych ludzi, trochę zaś z czystej ciekawości. Przede wszystkim jednak chciałam sprawdzić siebie. Chciałam dowiedzieć się, ile jestem w stanie dać z siebie dla Boga i ludzi. Ważne też było dla mnie aby odciąć się od szarej codzienności i po prostu poczuć się bliżej Boga.
– opowiada Natalia.
Znowu okazało się, że wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.
Pytana o to, co szczególnie podobało się jej na pątniczym szlaku, Natalia wymienia dwie sytuacje.
Podobała mi się Msza św. w lesie, celebrowana na wozie, a także mijani po drodze ludzie, którzy częstowali nas piciem i jedzeniem. Cała pielgrzymka pokazała mi ze tak niewiele potrzeba żeby być z ludźmi, dla ludzi.
Michał natomiast poszedł na pielgrzymkę z nieco innych powodów.
Na pierwszą pielgrzymkę poszedłem w intencji zdania matury. Do tej formy modlitwy zainspirował mnie brat, który rok wcześniej sam poszedł, również w takiej intencji.
– mówi.
Pieszą pielgrzymkę mogę polecić każdemu. Hartuje ona zarówno ducha jak i ciało, a przy okazji poznaje się wielu wspaniałych, wartościowych ludzi i spędza się miło czas.
– dodaje.
Przejście pieszo z Poznania na Jasną Górę nie jest łatwym zadaniem. Na szlaku pielgrzymi muszą pokonywać swoje słabości, walczyć z bólem czy zmęczeniem. Jak jednak widać na przykładzie Natalii oraz Michała, pielgrzymka to piękny czas spotkań z ludźmi, a także z Bogiem oraz Maryją, do której stóp zdążają pątnicy.

Dawniej Zastępowa KSM Archidiecezji Poznańskiej, członek Oddziału KSM nr 93 w Mchach. W przeszłości Redaktor naczelna Servitusa oraz Poznańskiego Wzrastania.