Całkiem niedawno, podczas Forum kierownictw, zostałem nominowany Kierownikiem Diecezjalnej Sekcji Projektowo-Finansowej. Na facebooku pojawiło się zaproszenie na pierwsze spotkanie z tajemniczą kwotą 25 tysięcy złotych. O co chodzi, wiedzą oczywiście ci, którzy byli na Forum. Chciałbym jednak wprowadzić do tematu sekcji wszystkie pozostałe osoby.

Na samym początku wyjaśnię tylko jedną rzecz. Nie chciałbym, aby ktokolwiek pomyślał sobie, że KSM zmienił cele swojego działania i teraz zamiast uczestniczenia w misji Kościoła, będzie zajmował się pieniędzmi. Wszystkich, w których głowie pojawiła się choć najdrobniejsza oznaka zwątpienia – uspokajam. Priorytety w KSM się nie zmieniły. To formacja i akcja. Finanse możemy umieścić na dalszym miejscu. W KSM-ie nie może być innej kolejności. Kilka dni temu Marek napisał bardzo trafny artykuł o modlitwie. Myślę, że świetnie oddaje on to, jak powinniśmy podchodzić do działania w naszym Stowarzyszeniu. Dodałbym tylko jedną rzecz. W Pierwszym Liście do Tesaloniczan czytamy: Nieustannie się módlcie. Powinniśmy nie tylko znajdować czas na modlitwę, ale modlić się przed, w trakcie i po każdym działaniu.

Wróćmy jednak do tematu. Zarząd Diecezjalny powołał Sekcję Projektowo-Finansową. Po co? Już wyjaśniam.

  • Odciążenie Zarządu

Do tej pory o finanse martwił się głównie Zarząd. To on musiał dbać o to, żeby na wszystko starczyło, a jednocześnie koszt udziału w wydarzeniach nie był zbyt wysoki. Teraz odpowiedzialność ta spada na sekcję. To jej zadaniem będzie pozyskiwanie środków finansowych i materialnych na działalność KSM-u. Członkowie Zarządu będą mogli skupić się na innych obszarach działań.

  • Zdobywane środków

Sekcja będzie posiadać jeden cel: zdobywanie środków. Sposobów będzie oczywiście kilka. Po pierwsze – 1%, czyli rozszerzenie działań wokół FUNDACJI DLA MŁODZIEŻY tak, aby coroczna kwota wpływająca na subkonto diecezji była znacznie wyższa. Po drugie – FaniMani, czyli promocja fundacji, w której wystarczy robić zakupy przez internet i nie ponosić z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Po trzecie – sponsorzy, czyli ci, którzy przekazują nam środki, najczęściej na konkretne cele. Po czwarte – projekty, czyli fundusze z urzędów, firm, czy Unii Europejskiej, które tylko czekają, aby wyciągnąć po nie ręce. Po piąte – Wakacje z Wartościami i obozy, które trzeba profesjonalnie zorganizować.

  • Rozwój członków sekcji

Nie możemy zapomnieć również o rozwoju członków sekcji. Już sama realizacja powyższych punktów będzie wartością dodaną do ich umiejętności. To okazja do poszerzenia wiedzy o finansach, zdobywaniu środków, projektach. To też możliwość uczestniczenia w darmowych szkoleniach, na które członkowie sekcji będą wysyłani z ramienia KSM-u.

fot. flickr.com/vfsdigitaldesign

fot. flickr.com/vfsdigitaldesign

A co z tymi 25 tysiącami?

Członek KSM-u, który chce wziąć udział w obozie formacyjnym w Rybojedzku, rekolekcjach, szkoleniach i innych akcjach, potrzebuje około 700 zł rocznie na pokrycie wszelkich kosztów. W przyszłym roku odbędzie się dodatkowo ŚDM w Krakowie, w którym udział weźmie zapewne wielu z nas. Koszt takiej imprezy to dodatkowe nawet 800 zł. Skąd zatem wziąć te pieniądze? Czy członek naszego Stowarzyszenia ma zrezygnować z obozu w Rybojedzku na rzecz ŚDM?

A gdyby tak obniżyć koszt KSM-owych inicjatyw? Zwróćmy uwagę, że mówimy tutaj o sporych kwotach. Słynne 25 tysięcy złotych to przybliżony koszt organizacji obozu w Rybojedzku. W przypadku rekolekcji możemy ze spokojem mówić o kilku tysiącach, a szkolenia to także kwoty nie mniejsze niż tysiąc złotych. Ile z tego uda nam się zebrać? Mam nadzieję, że jak najwięcej. Posiadamy do tego wiele narzędzi: 1%, FaniMani, sponsorów, projekty, pozostałe obozy wakacyjne. Teraz wszystko zależy od naszego zaangażowania. Warto pamiętać jednak, że wysiłki samej sekcji mogą przynieść jakiś efekt. Gdy dostanie wsparcie wszystkich członków KSM-u, możemy osiągnąć kilkakrotnie więcej. Każda przekazana ulotka, plakat, czy informacja, to krok w stronę osiągnięcia celu!

fot. flickr.com/rachdian

fot. flickr.com/rachdian

Chcesz spróbować swoich sił w Sekcji Projektowo-Finansowej i mieć udział w obniżeniu kosztów wydarzeń w KSM-ie? Chciałbyś rozwijać się na również na płaszczyźnie finansowej? Zapraszam na pierwsze spotkanie, które już w czwartek, 8 października o godzinie 18:00 w biurze KSM. Chciałbyś przyjść, ale nie pasuje Ci ten termin? Napisz do mnie maila na michal.nienartowicz@poznan.ksm.org.pl.


A już niedługo na łamach Servitusa ciekawe artykuły z obszaru finansów i projektów.