W dniach 11-19 sierpnia odbyła się VII Poznańska Rowerowa Pielgrzymka „Szlak Cysterski – Północ”. Udział w niej wzięło dwudziestu sześciu cyklistów wraz z pięcioma osobami obsługi. W czasie pielgrzymki przejechaliśmy trasę liczącą ok. 850 km.
W czasie pielgrzymki poznaliśmy bogactwa związane ze Szlakiem Cysterskim, odwiedzaliśmy miejsca na jego trasie i poznawaliśmy historię oraz styl życia Cystersów, który, mimo że powstał kilkaset lat temu nadal pozostaje aktualny. Poznaliśmy także północno–zachodnie ziemie naszej Ojczyzny. Pielgrzymka była dla nas rekolekcjami w drodze, pogłębialiśmy swoją duchowość oraz uczyliśmy się otwierać na drugiego człowieka, gdy ten potrzebuje pomocy.
Każdy dzień pielgrzymki rozpoczynaliśmy Mszą wraz z jutrznią. Następnie jedliśmy śniadanie i pakowaliśmy bagaże do auta, w którym jechali kierowca wraz z dwoma kucharkami. Po spakowaniu auta ruszaliśmy w trzech grupach, by pokonać ok. 100 km trasy. W czasie jazdy towarzyszył nam tzw. „Padlinowóz” czyli auto z kierowcą i medyczką, które były gotowe w każdym momencie interweniować w czasie niemocy któregoś z uczestników. Po drodze zwiedzaliśmy miejsca, w których przebywali i żyli Cystersi, a które dziś istnieją głównie w postaci kościołów parafialnych, czy seminariów duchownych.
Na jednym z postojów czekał na nas obiad przygotowany przez nasze kucharki. Po obiedzie jechaliśmy dalej aż do kolejnego noclegu. Spaliśmy głównie na salach gimnastycznych i w salkach parafialnych. Po dotarciu wypakowywaliśmy swoje torby i rozpoczynała się kąpiel (która, jak zawsze, zależnie od warunków przebiegała z różną sprawnością :P). Po kąpieli następował czas wolny na rekreację i odpoczynek (czasem kończący się grą w piłkę nożną). Następnie rozpoczynały się nieszpory wraz z konferencją. Jak zwykle towarzyszył nam ks. Mikołaj Graja, który w tym roku (w związku z tematem pielgrzymki) przybliżał nam reguły, zwyczaje i ideały Cystersów. Ostatnim punktem dnia była kolacja, po której, wcześniej lub później kładliśmy się spać, by następnego dnia z jeszcze większą ochotą i nowymi siłami wsiąść na rower.
Podczas pielgrzymki byliśmy przekonani, że nie spotkamy żadnego żywego Cystersa, gdyż w Północnej części Polski nie ma aktualnie funkcjonujących Opactw Cysterskich. Z czasem okazało się, że na szczęście byliśmy w wielkim błędzie- nasza trasa przebiegała przez Winniki, gdzie znajduje się filia Opactwa Cystersów z Wąchocka. Na miejscu spotkaliśmy ojca Rajmunda, który opowiedział trochę o miejscu, gdzie się znaleźliśmy i o Cystersach. Dał on nam także żywe świadectwo radości Bożej i tego, że Cystersi na terenach Polski przetrwali do dzisiaj, mimo kasaty zakonu na przełomie XVIII i XIX w.
Już dziś chciałbym zaprosić wszystkich czytających ten artykuł do udziału w VIII Poznańskiej Rowerowej Pielgrzymce „Szlak Cysterski- Południe”. Odwiedzimy wtedy kolejne ciekawe miejsca Szlaku Cysterskiego i poznamy jeszcze lepiej Cystersów (tym bardziej, że na południu Polski znajdują się Opactwa Cysterskie funkcjonujące do dziś).
Zapraszam również do odwiedzenia naszej strony, na której można więcej o nas przeczytać i na której w późniejszym czasie pojawią się informacje dotyczące kolejnej pielgrzymki: poznanskarowerowa.ksm.org.pl.
Informatyk. Zastępowy i Lider KSM Archidiecezji Poznańskiej, Członek Zarządu Diecezjalnego KSM Archidiecezji Poznańskiej w latach 2017-2019, a w latach 2015-2017 Skarbnik Zarządu. Prezes Oddziału KSM nr 78 na poznańskiej Woli