11 listopada to dla Polaków dzień szczególny. Rocznica odzyskania niepodległości jest okazją do wielu imprez o charakterze patriotycznym. Jednak akademie, przemówienia i marsze zazwyczaj nie cieszą się zainteresowaniem ludzi młodych. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży znalazło sposób na przyciągnięcie ich uwagi organizując “Grę patriotyczną”.
Każdego roku kilkadziesiąt osób z terenu archidiecezji poznańskiej przez kilka godzin biega po Poznaniu i zapominając o głodzie, chłodzie (w końcu to już listopad) i zmęczeniu zarówno fizycznym jak i umysłowym, poznaje historię Polski i samego miasta.
Tradycja
Pierwsza edycja “Gry” odbyła się 11 listopada 2005 roku i od tej pory stała się tradycją, która wciąż zyskuje sobie nowych sympatyków. Organizatorami są członkowie Oddziału KSM nr 78 funkcjonującego na poznańskiej Woli. W grze bierze udział kilka grup składających się z kilku a czasami nawet kilkunastu osób. Najliczniejsza jest oczywiście reprezentacja Poznania, ale każdego roku zgłaszają się również chętni z Leszna, Pniew czy Szamotuł.
Co i jak?
Na początku “Gry” liderzy poszczególnych grup otrzymują mapę, część zadań i niezbędne wskazówki. Na sygnał organizatorów kolejne ekipy wyruszają na poszukiwanie wyznaczonych miejsc i ukrytych w nich zadań, bądź łączników – osób, które przekazują zadania do wykonania. Mimo posiadanych map, znalezienie koperty z zadaniem wcale nie jest takie proste. Czasami trzeba przeszukać krzaki, sprawdzić, co kryje się pod ławką i obejrzeć dokładnie wszystkie zakamarki starej bramy… Pomysłowość organizatorów zdaje się nie mieć granic.
Temat
Każdego roku temat gry jest inny, ale zawsze związany z historią Polski lub samego miasta Poznania. Zagadki, pytania czy rebusy wymagają wykazania się wiedzą z danego okresu. Liczy się spostrzegawczość, gdyż rozwiązania często są wypisane na tablicach umieszczonych na zabytkach i pomnikach. Wiele punktów można zyskać dzięki kreatywności np. podczas układania wiersza, czy piosenki. Aby odnieść zwycięstwo ważna też jest dobra współpraca wszystkich członków drużyny. „Gra” to świetny sposób na zabawę, naukę i poznawanie ciekawych zakątków miasta. Nie da się ukryć, że jest to też niesamowicie integrujące grupę przeżycie.
Emocje
Zakończenie to pełne emocji oczekiwanie na ogłoszenie wyników. Komisja skrupulatnie ocenia dostarczone przez liderów rozwiązania i podsumowuje punkty. Piski, oklaski, głośne gratulacje i podziw w oczach rywali, oto czym sycą się zwycięzcy. Nie może się jednak odbyć bez słodkich nagród (które zazwyczaj konsumowane są w ekspresowym tempie) oraz pamiątkowych zdjęć i dyplomów, którymi drużyny szczycą się przez cały rok.
Do zobaczenia!
Tegorocznym tematem jest Poznań w czasie zaborów. “7 Gra patriotyczna” rozpocznie się o 14:00 w Parku Marcinkowskiego. Uczestnicy będą poruszać się w okolicach Starego Miasta, Dworca Głównego i Wzgórza Świętego Wojciecha. Zakończenie przewidziane jest na godzinę 18:00.